Ã–VRIGT / Mattor / Röllakan 14181009

nr 1418 1009

Edna Martin

(1908-2003), Sverige

Röllakan, Svensk Hemslöjd. Ej signerad. Rutmönstrad botten i olika gröna och gula nyanser med stiliserade polykroma blommor och S. Grönbrunmelerad bård. 160x240 cm

Kondition: något slitage, kortsidorna och fransar med skador, de flesta fransar saknas

Edna Martin, svensk textilkonstnär född 1908, död 2003.

Utrop:

8.500 kr

Såld:

7.400 kr

måndag 13 september 2021
kl 20:00:15

Edna Martin

Läs mer om Edna Martin